Řím je jedním z nejstarších evropských měst. Už to samotné je důvodem proč  jej navštívit …

Vatikán, knihovna

Musíte vidět: Koloseum, Forum Romanum, Baziliku svatého Petra,  Sixtinskou kapli, Fontána di Trevi,  Španělské schody, Vatikánská  muzea.

Koloseum
Jedna z nejvýznamnějších antických památek světa, to je římské Koloseum. Obrovský amfiteátr, kam se v dobách slávy vešlo až 50 00 diváků, byl postaven v 1. století našeho letopočtu. Obyvatelé Říma sem chodili sledovat legendární gladiátorské zápasy, zápasy divoké zvěře či rekonstrukce velkých bitev. Jedno je jisté, Koloseum není jen symbolem velké moci, ale bohužel i utrpení. Odhaduje se, že zde zahynulo až 400 tisíc lidí a nespočet zvířat. Dnes je obdivováno turisty z celého světa.

Fontána di Trevi
Dalším ze symbolů Říma je pozdně barokní Fontána di Trevi z 18. století. Jejím stavitelem byl Nicola Salvi a leží na místě, kde dříve stával akvadukt, který zásoboval vodou celý Řím. Ve městě pravděpodobně nenajdete hezčí a větší fontánu než je tato. Jak to tak bývá, váže se k ní spousta legend a pověr. Podle jedné, pokud do vody hodíte minci, splní se vám přání. Další říká, že pokud vhodíte minci, najdete v Římě pravou lásku. Peníze jsou z fontány pravidelně vybírány a posílány na charitativní účely či slouží na opravy.

Sixtinská kaple
Uměleckým  pokladem Vatikánu je Sixtinská kaple, kterou najdete v Apoštolském paláci. Není vyjmečná ani tak z hlediska architektury, z venku má obyčejný obdélníkový tvar, ale její vnitřní výzdoba je skutečně úchvatná. Na stěnách jsou namalované fresky, které vyobrazují různá náboženská témata. Nejslavnější z nich, Poslední soud, vytvořil na zakázku papeže sám Michelangelo, práce na ní mu trvala dlouhých 7 let. Kaple je známá i tím, že se zde konají konkláve, tedy volby papežů.

Nákupy
Řím je město módy, oblečení a boty jsou tedy výhodným nákupem. Luxusní obchody se nachází v oblasti Španělských schodů na Via Condotti, Via Frattina a Via Borgognona. Cenově dostupnější obchody jsou na Via del Corso, Via Nazionale a Via Cola di Rienzo. Pro gurmány jsou zde obchody s parmezánským sýrem a parmskou šunkou nebo pravá buvolí mozarella.

Kdy do Říma
Řím je celoroční destinace, takže můžete vyrazit prakticky kdykoliv.  Ovšem v letních měsících (červenec – srpen) se připravte na opravdu rozpálené ulice tohoto velkoměsta. A o velikonocích přenechá poznávací Říma raději křesťanským poutníkům.

Za sportem do Říma
Od září do května můžete navštívit fotbalové zápasy místních týmů AS Roma nebo Lazio Roma. V květnu se zde pak hraje významný tenisový turnaj ATP a WTA.
Nabídka leteckých Eurovíkendů do Říma s CK SLAN tour